Keď sa drobný chovateľ rozhodne začať so starostlivosťou o úžitkové zvieratá, väčšinou ide o chov sliepok. Pokiaľ nad ním rozmýšľate i vy, máte naň priestor na záhrade a aspoň trochu voľného času, odporúčame vám to skúsiť. Hydina patrí medzi vtáctvo, ktoré nie je náročné na chov a zároveň je z neho veľký úžitok pre domácnosť.
Výhody založenia si vlastného chovu sliepok
Slovensko je krajina, kde sa chovu hydiny venuje pomerne veľká časť domácností. Príčina, prečo sa ľudia rozhodnú pre vlastný chov sliepok je najmä zdravšie mäso a domáce vajíčka. Medzi výhody chovu sliepok patrí aj produkcia kvalitného slepačieho hnoja, po ktorom rastliny výborne rastú a fakt, že sliepky sa okrem rastlinnej potravy živia aj hmyzom, a tým nám pomáhajú zbaviť sa ho.
Existujú tri typy sliepok, pričom každý z nich sa chová na iné účely. Patria sem nosnice, ktoré sa využívajú predovšetkým na vajcia. Potom máme plemená špeciálne vyšľachtené na mäso. Najčastejšie sa však u drobnochovateľov vyskytuje zmiešaný typ sliepok, ktoré slúžia na produkciu vajec a aj mäsa.
Vyvážený kŕdeľ prispeje k spokojnosti všetkých jeho príslušníkov
V kŕdli sliepok sa väčšinou vyskytuje jeden kohút. Platí však pravidlo, že pomer kohútov a sliepok v kŕdli by mal byť minimálne 1:6 až 1:7. Pokiaľ máme v kŕdli menej sliepok, viac trpia kohúťou sexuálnou aktivitou. Pri sliepkach by nemal byť príliš mladý kohút, lebo sa mu nedostane od sliepok rešpektu a ony sa budú správať, ako kedy medzi nimi kohút ani nebol. Rolu kohúta na seba preberie najsilnejšia alebo najstaršia sliepka. Stáva sa, že začne kikiríkať a má tendenciu nakrývať ostatné sliepky. Taktiež sa neodporúča dávať do kŕdľa novú mladú sliepku, lebo starší členovia ju začnú tyranizovať.
Aké vlastnosti a čo má obsahovať dobrý kurín pre sliepky a výbeh okolo neho?
Už zhotovené kuríny síce bývajú pekné aj na pohľad, sú však veľmi drahé, preto vám odporúčame si kurín zhotoviť vlastnoručne. Ak si zakúpite používaný kurín, pred umiestnením sliepok doň ho vydezinfikujte. Pri stavbe kurína treba najskôr zhodnotiť, koľko sliepok budete chovať, aby mala každá z nich dostatok priestoru na život. Najvhodnejšie je, aby mohli v kuríne „hradovať“, odpočívať, znášať vajcia, odchovávať kuriatka a aby mohli vo výbehu hrabať, zbierať voľne dostupnú potravu, mali dosah na vami podávanú potravu a vodu, aby mali kde trúsiť a popoliť sa. K popoleniu je najvhodnejšie vykopať pre sliepky jamu a naplniť ju popolom. Vďaka tomuto čistiacemu procesu sa sliepky zbavujú starého tuku z peria a parazitov.
Ako väčšina zvierat, ani hydina nemá rada prievan. Navzdory tomu potrebuje dostatok kyslíka, ktorý im zabezpečíte dobrým vetraním kurína vďaka sieťovine. Tá sa postará aj o ochranu pred muchami a predátormi. Hoci svetlo je pre sliepky veľmi dôležité, v znáškových hniezdach im treba zadovážiť tmu, aby v nich mali pokoj a neboli pri znášaní vajec v strese. Výhodou hniezd na znášanie vajec je, že nemusíte hľadať znesené vajíčka po celom kuríne, len ich jednoducho vyberiete z hniezda. Prístup k nemu by mal byť bezproblémový, aby ste sliepky nestresovali vstupom do kurína. Odporúča sa vytvoriť vysunuté hniezda s vyklápacou strieškou. Jedno hniezdo stačí trom až piatim sliepkam. Pri mladých sliepkach sa často používajú plastovépodkladové vajíčka, ktoré umiestňujeme do hniezda. Sliepka si myslí, že ide o oplodnené vajíčka a sama začne klásť do hniezda vajíčka. Ako podstielku do kurína môžete použiť slamu, seno, piliny alebo hobliny. Podstielku však treba meniť aspoň raz za týždeň. Celý priestor kurína treba dezinfikovať minimálne raz do roka. Podlaha kurína sa odporúča dezinfikovať prostriedkom suchomix. Unikátnosťou sliepok je, že rady nocujú na vyvýšených miestach. Súčasťou každého kurína by mali byť bydlá. Do kurína by sa mali sliepky dostať po rebríku, lebo sliepky sú zvyknuté „hradovať“ vo výške. Vchod do kurína musí byť uzatvárateľný, aby hydinu neohrozovali iné zvieratá.
Ideálny výbeh pre jednu sliepku je 10 m². Ak nechcete mať zničenú celú záhradu a značné škody na pestovaných plodinách, postavte vašim sliepkam okolo kurína ohrádku. Pletivo okolo nej by malo mať menšie oká, aby sa do priestoru pre hydinu nedostali vrabce, hlodavce a kuny. Tieto zvieratá jedia krmivo určené pre hydinu, roznášajú choroby, jedia slepačie vajcia a dokonca môžu sliepky zadrhnúť. Počas vyhlásenia vtáčejchrípky treba hydinu chrániť pred voľne žijúcim vtáctvom, obmedziť ich výbeh a vytvoriť pre ne uzatvorenú voliéru.
Správne presvecovanie vajec vám pomôže uistiť sa, že vo vajci je zárodok, potrebný na liahnutie kuriatok
Ideálny čas na obhliadku vajec so zárodkom a liahnutie kuriatok nastáva na jar. Na to, aby ste zistili, či je vajce oplodnené môžete použiť lampu na presvecovanie vajec. Násadové vajíčka sa dajú aj kúpiť od iných chovateľov, ale pre istotu si ich nedávajte posielať poštou. Nielen že by sa mohli rozbiť, nemusia byť ani oplodnené. Radšej sa u chovateľov zastavte osobne a s lampou na presvecovanie vajec si overte výskyt zárodku vo vajciach. Keď už máte oplodnené vajíčka, po 20-21 dňovej starostlivosti o ne sa kuriatka vyliahnu. Novorodené kuriatka potrebujú dostatočné teplo, aby prežili. Ak ich necháte od narodenia pri kvočke, treba pravidelne kontrolovať teplotu v kuríne a dávať pozor na premenlivé počasie. Ak sa vonku ochladí, čo najskôr umiestnite kuriatka do odchovnej miestnosti, kde budú mať ideálne podmienky na vývin a väčšiu šancu na prežitie. V nej sa dá teplota regulovať jednoduchšie ako v kuríne a nemusíme neustále sledovať počasie. Teplota v miestnosti určenej pre kuriatka sa reguluje počas týždňových odstupov. Prvý týždeň života kuriatok by teplota mala byť 32°C, druhý týždeň 29°C, tretí týždeň 27°C, štvrtý týždeň 24°C, piaty týždeň 21°C a počas šiesteho týždňa 18°C. O prísun tepla v chovných priestoroch sa namiesto kvočky stará vyhrievacia doska alebo výhrevná lampa s infra žiarovkou.
Postarajte sa o neobmedzený prísun vody pre vašu hydinu
Dospelé sliepky vypijú asi 250ml vody denne, pričom počas horúcich letných dní spotreba vody stúpa. Neobmedzený prístup k vode je pre sliepky veľmi dôležitý, lebo aj jeden deň bez vody môže spôsobiť zastavenie znášky vajec na viac dní. Veľkosť napájačiek treba zvoliť podľa počtu hydiny v kŕdli. Kuriatkam treba merať teplotu vody, ktorá by mala mať od 20°C do 24°C. Studená voda im spôsobuje hnačku. Na ohriatie vody sa používajú vyhrievacie podložky pod napájačky, ktoré využijete aj počas zimy, aby ste zabránili zamŕzaniu vody v napájačkách. S výhodami týchto podložiek sa môžete oboznámiť aj v tomto článku.
Čo patrí medzi ideálnu potravu hydiny a ako kŕmiť sliepky
O sliepkach je známe, že si vedia potravu nájsť aj samé v podobe chrobákov, červov a hmyzu. Obľubujú šupky zo zeleniny a zjedia aj vnútornosti. Nesmie sa im podávať plesnivé alebo pokazené jedlo, ktoré by im mohlo spôsobiť problémy s trávením. Treba ich kŕmiť dvakrát denne zrnom, obľubujú najmä pšenicu, jačmeň a lúpaný ovos. Môžete ich kŕmiť aj šrotom, púpavovými listami, ďatelinou, mladou žihľavou, nastrúhaným jablkom alebo repou. V dnešnej dobe sa vyrábajú kŕmnezmesi pre dospelé sliepky, ale aj pre kuriatka sliepky. Dospelé sliepky spotrebujú priemerne 120 g suchej kŕmnej zmesi. Výhodou týchto zmesí je, že obsahujú vyvážené množstvo potrebných látok, vitamínov a minerálov vhodných pre hydinu. Krmivo umiestňujte do nášľapných alebo automatických kŕmidielurčených na potravu. Krmivo by ste mali skladovať na suchom mieste, kde sa nedostanú škodci, aby potravu neznehodnotili. Ideálnym riešením je uskladnenie kŕmnych zmesí v sude na krmivo s tesniacim vekom. Napriek tomu, že kŕmne zmesi obsahujú potrebné výživové látky pre zdravie sliepok, niekedy je potrebné postarať sa o lepšie zdravie a imunitu hydiny. Sliepkam pomôžete prostredníctvom vitamínových doplnkov, ktoré slúžia na vysporiadanie sa s rôznymi zdravotnými problémami hydiny.
Tipy pre bezpečnejší chov sliepok
- Pokiaľ sa váš chov hydiny nachádza v blízkosti poľa alebo bývate na odľahlejšom mieste, sliepky aj ich vajíčka sú vystavené väčšiemu riziku. Mali by ste ich chrániť rozmiestním pascí na myši, potkany, líšky a kuny alebo rozložením otravy v okolí kurína a výbehu.
- Dobrou pomôckou na odlíšenie starých a mladých sliepok sú farebné značkovacie krúžky so zámkou, ktoré sa umiestňujú hydine na nohu.
- Pri probléme napádania sliepok medzi sebou vám pomôže, ak sliepkam nasadíte okuliare protikanibalizmu. Zabránite im priamemu napádaniu a ostatné poslušnejšie sliepky toto správanie neodpozorujú a nenaučia sa ho.
- Pokiaľ nemáte prenosný výbeh, bude vám nápomocný výbeh pre kuriatka a inú malú hydinu, ktorý sa jednoducho montuje a prenáša.
- Ak plánujete prevážať dospelú hydinu alebo sa chystáte si ju priviezť zo vzdialenejšieho miesta, určite sa vám zíde prepravka na živú hydinu. Vďaka nej sa postaráte o bezpečný prevoz hydiny a prepravku môžete použiť napríklad aj na prevoz králikov.