Morské prasiatko (morča) je obľúbený domáci miláčik pre deti aj dospelých. Morčiatka sú spoločenské, dodržiavajú režim dňa a málokedy hryzú. Morčatá potrebujú veľkú klietku, v ktorej majú miesto na cvičenie, oddych v domčeku, napájačku a krmitko so žrádlom pre hlodavce.
O morskom prasiatku
Morčatá (Cavia porcellussa) dožívajú v priemere 6 až 8 rokov, vážia okolo dvoch až troch kilogramov a majú veľkosť cca 35 cm na dĺžku. Sú rôznych farieb, sú veľmi spoločenské a sú z nich skvelé domáce zvieratá pre deti aj dospelých.
Morčatá komunikujú zvukmi a pískaním. Pískanie je prejav radosť ale aj nespokojnosti alebo strachu. Ak sa zľaknú tak stuhnú a ostanú nehybné, je to ich obranný mechanizmus.
Plemená morčiat
Vedeli ste, že existujú bezsrsté morčatá skinny? V skutočnosti existuje asi tucet rôznych plemien morčiat, ako sú Texel, Coronet, Baldwiny a ďalšie, z ktorých všetky možno kategorizovať podľa ich srsti.
Čo potrebujú morčatá?
Morčiatka ako všetci domáci miláčikovia potrebujú pravidelnú starostlivosť v podobe miesta, stravy, vody a pozornosti.
Klietka a miesto
Morčatá potrebujú oveľa viac priestoru na pobehovanie, než im poskytuje väčšina majiteľov. Veľké klietky pre morčatá a hlodavce je možné zakúpiť aj online, alebo je možné vytvoriť vlastný výbeh pomocou malého oplotenia alebo ohrád, aby malo vaše morčiatko dostatok priestoru na bezpečné behanie. Ideálne rozmery sú aspoň 119 x 58 x 60 cm. Ale aj keď máte veľkú klietku, nezabúdajte, že vaše morča bude milovať nejaký čas voľne sa túlať a prebehnúť, ideálne aspoň 1x za deň.
Je to dôležité aby nebolo obézne. Keďže celý deň trávi v klietke, spí a žerie, potrebuje pohyb. Ak máte záhradu, vonkajšia klietka alebo oplotenie je ideálne. No aj v byte sa dokáže dobre vybehať ak ho pustíte z klietky.
Morča je spoločenské
Morčatá sú veľmi spoločenské zvieratá a majú radi pozornosť a spoločnosť. Aj keď sa morčiatku denne venujete, je vhodné chovať morské prasiatka v páre. Budú šťastnejšie a spokojnejšie.
Podstielka pre morčatá
Morčatá kakajú a cikajú kdekoľvek sa im zachce, takže budete potrebovať podstielku, ktorá je savá, ale vášmu miláčikovi neublíži. Drevené hobliny boli kedysi obľúbené, no v priebehu rokov sa objavilo viac informácií o tom, ako môžu ublížiť domácim miláčikom, najmä cédrové hobliny. Populárne možnosti zahŕňajú rúno, ktoré je možné zakúpiť v obchode s remeselnými výrobkami a potom ho vyprať a znova použiť, keď sa zašpiní, a rôzne druhy papierovej podstielky pre malé zvieratá. Môžete použiť aj drevené peletky.
Prečo nie sú cédrové hobliny dobrá podstielka?
Céder a borovice sa stali obľúbenými ako podstielka pre domácich miláčikov. Tieto hobliny z mäkkého dreva príjemne voňajú vďaka prchavým zlúčeninám v nich obsiahnutých (aromatické uhľovodíky, fenoly), ktoré sa uvoľňujú. Zistilo sa, že tieto látky predstavujú potenciálne zdravotné riziko, najmä s ohľadom na respiračné problémy (astma, zápaly, alergické reakcie) a zmeny v pečeni. Štúdie na laboratórnych zvieratách ukázali pomerne dramatické zmeny v pečeňových enzýmoch zvierat chovaných na cédrovej podstielke a zdravotné problémy zvierať.
Kŕmenie
Čím kŕmiť morčatá? Kŕmne zmesi, kúpite priamo v našom online obchode. Obsahujú vyváženú a plnohodnotnú stravu, ktorá obsahuje hlavne: ovos, pšenicu, kukuricu, jačmeň, cirok, hrach, svätojánsky chlieb, extrudované obilniny.
Vitamín C je kľúčovou zložkou stravy pre morčatá. Podobne ako ľudia a kapybary, ani morčatá si nedokážu zabezpečiť tvorbu vlastného vitamínu C, preto im ho musíme dodať v potrave a vitamínoch pre morčatá. Morčatá tiež potrebujú veľké množstvo vlákniny, ako je horské seno s bylinkami.
Morčatám môžete spestriť stravu aj o ovocie ako kiwi, ananás, jahody, melón, jablko alebo zeleninu (šalát, cuketa, uhorka, karfiol, špenát, kukurica, ďatelina a podobne).
Morčatám sa neodporúča dávať sladkosti a čokoládu, pretože môžu spôsobiť gastrointestinálne problémy.
Podobne buďte opatrný s čerstvou zeleninou a ovocím, veľké množstvo môže spôsobiť žalúdočné problémy.
Misku na krmivo alebo krmitko pre hlodavce môžete kúpiť originál pre hlodavce, ktorá dokonale pasuje do klietky alebo použiť akúkoľvek misku z ktorej sa morča dokáže pohodlne najesť.
Napájačka
Nezabúdajte, že morča potrebuje každý deň čerstvú vodu. Misku s vodou morča často prevrhne alebo do nej môže nacikať, preto je lepšie používať napájačku.
Záchod pre morča
Dokáže sa morča naučiť na záchod? Morča chodí na záchod kamkoľvek ho napadne. Ak spozorujete, že niektorá časť klientky je znečistená viac, môžete na to miesto umiestniť záchod pre hlodavce. Síce ho nemusí využívať na 100% a bude špiniť všade, je možné že veľkú časť dokážete takto vyčistiť bez toho aby ste museli vymeniť celú podstielku. Ak bude morča chodiť do záchoda a vy ho budete čistiť každý deň, tak predídete zápachu z klietky aj zašpineniu srsti.
Starostlivosť o morča
Starostlivosť o morča nie je komplikovaná a zvládne ju každý.
Teplota
Morča je citlivé na počasie. Zle znáša zimu, veľké teplo, vlhko, prievan a náhle zmeny teplôt. To znamená, že morčatá majú rady teploty od 18 do 23°C. Ak klesne pod 15 stupňov, vaše morčiatko môže prechladnúť. Ak bude teplota vyššia ako 26°C, morčiatko môže dostať úpal.
Keď je morčaťu zima, prietok krvi do kože sa zníži, aby sa šetrilo teplo. Ak je horúco, prekrvenie pokožky sa zvyšuje, aby sa ochladilo. Morčatá sa nevedia potiť, pretože na tele nemajú žiadne potné žľazy. Morčiatko sa potrebuje mať možnosť sa ukryť, a cítiť sa tak v bezpečí. Morča sa tiež rado prebehne po byte. Pokiaľ má málo pohybu, začne priberať.
Výmena podstielky
Morča vyprodukuje veľké množstvo bobkov a klietku je potrebné pravidelne čistiť. Počítajte s tým, že minimálne 1-2x týždenne budete musieť klietku alebo akvárium vyčistiť a vymeniť podstielku. Čím častejšie, tým lepšie.
Ako kúpať morča
Morča sa kúpe len v nevyhnutnom prípade. Morčiatka si dokážu kožuštek udržať v čistote aj svojpomocne. Dlhosrsté morčatá, ak je to potrebné a majú znečistenú srsť, kúpte maximálne raz za 1 – 2 mesiace, krátkosrsté raz za 3 mesiace. Morča sa kúpe pod tečúcou vodou (napr. v umývadle). Nikdy nenamáčajte morčaťu hlavu, mohlo by vodu vdýchnuť. Používajte šampón a prípravky pre hlodavce, prípadne pre psov alebo mačky. Srsť po kúpaní dôkladne vysušte uterákom, než morča vrátite do klietky.
Starostlivosť o skinny morča
Skinny je bezsrsté plemeno morčaťa. Skinny je trochu náročnejšie na starostlivosť, keďže nemajú srsť, ktorá by ich chránila pred zimou a prachom z podstielky. Morčiatko má rado dotyk a vaše telesné teplo. Je veľmi prítulné a treba dbať na to aby v klietke malo domček, kde sa môže schovať a prostredie v ktorom mu nebude zima. Skinny nekúpte, stačí ho vyutierať vlhkou handričkou.
Pazúriky a zuby
Zvýšenú starostlivosť by ste mali venovať pazúrikom a taktiež zubom. Pazúriky je potrebné pravidelne strihať nožnicami na pazúry, môžete použiť aj mačacie nožnice na pazúry. Zuby morčaťa stále rastú a preto je potrebné ich pravidelné brúsenie. Samozrejme morča si ich obrusuje samo, tým že konzumuje krmivo s tvrdými obilninami (napr. kukurica a hrach). Pomôcť môže aj minerálny kameň pre hlodavce, Himalájska soľ pre hlodavce alebo krmivové tyčinky, ktoré slúžia aj ako pochúťka. Do klietky môžete dať aj drevenú hračku alebo konár vhodnej veľkosti, ktoré morča obhrýza a tým si obrusuje zuby.